Existuje medzi mužom a ženou priateľstvo?

Autor: Miroslava Košťálová | 10.1.2017 o 10:40 | (upravené 17.2.2017 o 10:19) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1154x

Muž a žena - naozaj môžu tieto dva silné objekty spolu fungovať aj bez toho, že im pod hruď skočila láska? 

Už len slovné spojenie opačné pohlavie zaváňa istým vzrušením, pretože sa dostávame do (ne)bezpečnej zóny plnej tajomstiev, prekvapení (milých či nemilých), zábavy, ale aj stereotypu či fádnosti. Ako to, že niektorí ľudia si rozumejú viac, ako tí druhí? Ako to, že niektorí spolu dokážu ťahať niekoľko rokov bez toho, že by ich priateľský vzťah naštrbili hormóny? Ako to, že niektorým ľuďom stačí jedno stretnutie na to, aby sa spoznali, a niektorým nestačí ani dvesto? Svet mužsko-ženských vzťahov je veľmi rôznorodý. Zo všetkých príbehov, ktorých som bola svedkom, by som sa s vami chcela podeliť špeciálne o jeden, ktorý verne zachytáva to, či skutočne môže existovať priateľstvo medzi opačnými pohlaviami.

Keď mala šestnásť rokov, tak sa v spoločnosti chlapcov cítila oveľa lepšie, ako v spoločnosti dievčat. Nebolo to preto, že by sa rada kochala mužskou krásou, alebo preto, že by si vychutnávala pocit, že má okolo seba toľko maskulín. Jej kamaráti neriešili zbytočnosti, boli racionálni, hádky nevydržali dlhšie ako päť minút a smiech bol na dennom poriadku. Rozumeli si. Dokonca niekedy chodili von aj vo dvojiciach, pričom nikdy necítila napätie. Všetci sa cítili dobre, boli voči sebe úprimní, a aj keď nastal nejaký problém, neriešili to cez internet - buď sa stretli, alebo si zavolali.

Zlom však prišiel vo chvíli, keď sa prostredníctvom kamarátov zoznámila s ich známym. Po príchode domov si od neho našla žiadosť o priateľstvo (ktorú prijala), no ďalej sa to nijako nevyvíjalo. Slnko normálne vychádzalo a zapadalo. Napísal jej po dvoch mesiacoch. Z prvej správy bola druhá, tretia, štvrtá...miliónta. Nemali konca kraja. Zabudli na realitu, ale nie na tú virtuálnu. Keď sa stretli, urobil na ňu dojem. Páčilo sa jej, že bol spontánny a že si s ničím nelámal hlavu. Ich rozlúčka sa nezaobišla bez vrúcneho, desaťminútového objatia. Trvalo by aj dlhšie, ale šofér autobusu predsa musí dodržovať cestovný poriadok...

Keď prišla domov a poumývala riady, myslela stále na jeho pekný úsmev a pevné objatie. Čo tam po tom, že do drezu padlo pár tanierov. Práve si robila domácu úlohu z matematiky, keď jej zazvonil mobil. Bol to on. Rýchlo zhasla svetlo, prijala hovor a sadla si na podlahu, pretože nechcela narušiť ten okamih. Cítila sa čudne, ale zároveň veľmi šťastná. Kedy sa zotreli hranice medzi nezáväzným priateľstvom a začínajúcou láskou? Na to mi odpovedať nevedela. Intenzita ich hovorov, SMS správ a stretnutí napovedala tomu, že sa začína rysovať nový pár. Keď som sa jej spýtala, kedy sa konečne priznajú, priznala sa mi, že o vzťahu ešte nepadlo ani slovo. Zostala som prekvapená. V hlave mi začali naskakovať otázniky: Je normálne, aby sa dvaja ľudia opačného pohlavia dokázali objímať aj desať minút bez prestávky? Je normálne, že spolu trávia veľa času, šteklia sa, pijú horúcu čokoládu, no nebozkávajú sa? Ani som sa nečudovala, že jej šťastie už akosi vyprchávalo. Nemusela som to vysloviť nahlas, no obom nám bolo jasné, že niekde musela nastať chyba. Akoby nad nimi visel obláčik s veľkým otáznikom.

Netrvalo dlho, kým si obláčik otvoril hubu. Chalan sa jej priznal, že sa mu páči jedno dievča zo školy. No tak to ma teda podrž. Keď mi pretlmočila rozhovor, usúdila som, že tajomný obláčik záhadnosti, ktorý sa okolo tej jeho žaby krútil, naňho pôsobil ako omamný nápoj. To dievča som osobne nepoznala, no jeden môj kamarát áno, a keď som sa ho na ňu spýtala, len ochkal a rozplýval sa nad jej krásou. (Toto určite poteší každé dievča, ktoré nie je terčom záujmu chalana, do ktorého sa zaľúbi.)

Najviac ma však zarazilo to, keď mi povedala, že jej na narodeniny nezablahoželal, hoci dobre vedel, že má sviatok. Priznal sa jej k tomu až na ďalšom stretnutí – nechcel vyzerať ako hlupák, pretože na jej narodeniny zabudol, a tak radšej mlčal.Fakt geniálne riešenie. Navonok sa síce tvárila, že na to kašle, ale videla som na nej, ako jej nôž prerezával srdcové komory. No a potom to už išlo ako po masle – už ani neodpisoval na správy a pozvania von nadobudli abstraktné rozmery. Hovorila som jej, aby sa naňho vykašľala, veď na svete behá toľko iných chalanov, ale ona mala oči len preňho. Našťastie to však osud zariadil tak, že sa po tomto veľkom sklamaní musela učiť na maturity a aj na prijímačky, takže to, čo sa jej spočiatku javilo ako zlá karta osudu, sa napokon premenilo na to najlepšie, čo sa jej kedy mohlo stať.

Dlho sme sa o ňom nerozprávali, veď odvtedy ubehlo už niekoľko rokov. Vyliečila sa z neho, pretože pochopila, že nemá zmysel investovať energiu niekam, kde nebude prijatá. A to nechcela. Hoci to bolo ťažké, musela sa odznova vystavať – ako hrad z piesku. S tou babou zo školy sa nedal dokopy. Našiel si inú. Vtedy moja kamarátka definitívne pochopila, že aj keby bola tou jedinou na svete, on by sa do nej aj tak nezaľúbil. Pretože vždy v nej videl len kamarátku. 

A vtedy, keď to najmenej čakala, ho stretla. Cestou do školy. V ten deň mala narodeniny! Keď ho uvidela, nevedela, ako má zareagovať. Usmiala sa, ale do náruče sa mu nevtrhla. Zato on k nej pribehol, vzal si ju na hruď, a keď jej dochádzal dych (pretože vedel fakt pevne objímať), povedal jej: ,,Všetko najlepšie k narodeninám!“ V ten deň bol prvý, kto jej zablahoželal. To bol ten najväčší paradox. Uvedomila si, že keď nič nečakala, dostalo sa jej takéhoto milého prekvapenia. A o tri mesiace na to ho znova náhodne stretla. Dotyky mu neboli cudzie, ale ona už bola opatrná (hoci nesmiať sa na jeho niektorých prirovnaniach bolo fakt ťažké). Keď mi to povedala, musela som sa opäť raz pousmiať nad zákonitosťami vesmíru a nad tým, že počúva naše priania a servíruje nám ich nie vtedy, keď si myslíme, že to chceme, ale vtedy, keď sme na ne skutočne pripravení.

Takže, môže existovať priateľstvo medzi opačnými pohlaviami? Myslím si, že v niektorých prípadoch áno (hlavne, keď sa dané osoby fyzicky nepriťahujú). Ak však už od začiatku jeden z nich vidí v priateľstve účinný prostriedok, ako si dokázať svoje ego, padá na dno. Lebo priateľstvo nie je o žiadnom súperení, dokazovaní si toho, kto bude koho vlastniť a pod. Priateľstvom sa to však niekedy aj všetko krásne začína. Nič to však nemení na fakte, že priateľstvo medzi mužom a ženou predstavuje svet plný kontrastov a dynamických zvratov. A to sa pravdepodobne nikdy nezmení, takže človek sa v konečnom dôsledku radšej nechá prekvapiť všetkými tými ľuďmi, ktorých mu vesmír (aj s balíčkom vzťahových peripetií) pošle do cesty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?