Prečo je dôležitá sebaláska?

Autor: Miroslava Košťálová | 12.1.2017 o 20:05 | (upravené 17.2.2017 o 10:20) Karma článku: 2,52 | Prečítané:  618x

Nemá to nič spoločné so sebectvom, ako si môžu mnohí myslieť. Prijať svoje plusy a mínusy a pracovať na nich predstavuje pre nejedného z nás veľkú výzvu. V zrkadle vidíme každý deň nášho najväčšieho súpera - seba.

Keď v niečom zlyháme, začneme sa obviňovať. Keď dostaneme kopačky, máme chuť rozbíjať všetky zrkadlá v dosahu jedného metra. Všetky prehry boja. Sme zranení, duša potrebuje operáciu. Ale akú? Ako začať odznova?

Spoznali sa na výlete. Očaril ju svojou prirodzenosťou, úprimným úsmevom a tým, ako sa zaujímal o druhých. Navyše to bol sympatický chlapec, takže kombinácia všetkých faktorov spôsobila, že sa oňho začala zaujímať. Začali prvé stretnutia a obaja si pred sebou postupne odomykali duše. Jeden kľúč však ostal pre ňu natrvalo skrytý. Bol to kľúč od jeho srdca. Od začiatku v nej videl kamarátku, s ktorou sa rád porozprával nielen o knihách, ale aj o filmoch, hudbe, divadle...Ani spektrum spoločných záujmov a jej osobnosť však nestačila na to, aby ho očarila tak, ako chcela. A to bola tá chyba. Chcela urobiť dojem a ukázať mu, že pred ním sedí poklad. Až príliš sa snažila...

Keď sa dozvedela, že sa zamiloval do iného dievčaťa, bola tu pre ňu strašná rana. Bola zvedavá na to, ako vyzerá. Keď ju uvidela, pichlo ju pri srdci, pretože bola naozaj krásna. V duchu si hovorila: Jasné, že sa do nej zamiloval. Veď jej pleť nepotrebuje žiadny korektor, má také krásne oči, že ani špirálu nemusí používať, a jej vlasy sú také jemné...To nie ako moje husté hniezdo. Vyrovnať sa s tým bolo pre ňu veľmi ťažké. Stratila aj ten posledný kúsok sebavedomia.

Až príliš riešila vonkajšiu krásu, pričom zabudla na to, že aj ona samotná je niečím iná a odlišná od tej slečny, s ktorou sa stále porovnávala. Moja kamarátka nevidela v zrkadle to, čo som počas našich stretnutí mala možnosť spozorovať ja. Ako sa schuti a úprimne smiala, keď mi povedala, že jej sestra zabudla vypražiť rezne a dala jej na tanier surové mäso. Keď sa mi priznala, že predvčerom darovala oblečenie detskému domovu, obdivovala som jej ľudskosť a schopnosť pomáhať druhým. Mimoriadne som si obľúbila aj chvíle, keď niečomu nepochopila a čelo pokrčila tak, že som naň chcela hrať ako na harmonike.

Boli to drobnosti, ktoré z nej robili takú výnimočnú ženu. No vždy, keď som jej povedala, že je podľa mňa úžasná, pretože má dobré srdce, vie pomáhať druhým a aj napriek všetkým úspechom je nohami pevne na zemi, iba sa skromne usmiala a poďakovala. Vtedy som veľmi chcela vybrať zrkadlo a ukázať jej, aká je krásna, keď ju niečo poteší. Odrazí sa jej to v očiach, a je to niečo, čo má každý z nás...áno, aj ty to máš.

Moja kamarátka si časom uvedomila, že najlepšie urobí, keď sa nechá unášať prúdom, a keď sa bude venovať tomu, čo jej robí takú radosť. Keď sa odstrihla od pocitu stratenej lásky, uvedomila si, že v skutočnosti nič nestratila. Pretože láska a ľudia sa nedajú zabaliť do papiera a odložiť k stene.

Začala sa naplno venovať svojim záľubám, pričom nezabudla počúvať svoje srdce a dávať mu presne to, po čom túžilo. Zistila, vďaka čomu jej duša ostáva živá. Zdokonaľuje sa v tom, čo robí, a keď sa občas niečo nevydarí, zostane smutná, ale nie nadlho. Pretože vie, že aj zajtra je deň, a že bež čiernej by nebola ani biela...

Uvedomila si, že čas je vzácny, a že ho chce tráviť nielen v spoločnosti ľudí, ale aj sama so sebou, aby si oddýchla, nabrala inšpiráciu a posunula tak pozitívnu energiu ďalej. To, že niektorým je to proti srsti však nebol jej problém, pretože zistila, že človek nikdy nevyhovie stopercentne všetkým. A že to ani nemá cenu. Snažila sa kvôli sebe, nie kvôli tomu, aby urobila na druhých dojem.

Každý deň sa pozerá do zrkadla nie kvôli tomu, aby kontrolovala svoj výzor, ale aby sa pozrela do očí žene, ktorá vie, čo je pre ňu najlepšie. Čomu sa vyhnúť, aby sa nezopakovali chyby z minulosti. Vďaka sebaláske, ktorá sa zrodila z neopätovanej lásky, konečne našla samu seba. Náladovú, občas výbušnú, ale aj veľmi srdečnú ženu, ktorá sa teší na každý nový deň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?